Prasowanie, ale o co chodzi?

prasowaniePodczas prasowania na odzież (włókna) działają równocześnie 3 czynniki:  nacisk, ciepło i wilgotność.

Nacisk (ang. press).  To stąd wzięło się polskie słowo opisujące prasowanie. Przez nacisk zostaje zmieniona powierzchnia odzieży, ponieważ włókna w przędzy zostają spłaszczone, a wystające z powierzchni wyrobu końcówki włókien zostają wciśnięte w powierzchnię. W efekcie działania tej siły wybrzuszenia, zagniecenia są niwelowane, a zewnętrzna powierzchnia tkaniny zostaje wygładzona.

Aby zwiększyć efektywność prasowania stosuje się dodatkowo 2 czynniki:

  • Ciepło. Dzięki niemu odzież można formować, przyśpiesza równocześnie proces prasowania. Dostarczone ciepło rozluźnia wiązania w makrocząsteczce włókna, przez co stają się one bardziej elastyczne i tym stanie dają się łatwo uformować. Po schłodzeniu nadana forma zostaje utrwalona.
  • Wilgotność. W zdecydowanej większości przypadków to po prostu para. Służy głównie do przenoszenia energii cieplnej w głąb wyrobu. Pozwala to formować całą odzież, a nie tylko jej powierzchnię.  Zapobiega jednocześnie uszkodzeniu termicznemu (stopieniu części włókien).

Różnego rodzaju tkaniny są w różnym stopniu odporne na działanie wysokiej temperatury stosowanej przy prasowaniu. Poniżej lista włókien, od najbardziej podatnych na uszkodzenie termiczne przy prasowaniu (wybłyszczenia)  do najbardziej odpornych na działanie wysokich temperatur:

  • Włókna syntetyczne i Jedwab
  • Wełna
  • Bawełna
  • Len

W naszej pralni oprócz profesjonalnych żelazek i stołów prasowalniczych używamy manekina. Pozwala on naparować odzież od wewnątrz, a następnie, po rozluźnieniu struktury włókien przygotować do formowania. Samo formowanie polega na wtłoczeniu gorącego powietrza pod dużym ciśnieniem. Powietrze rozpręża osadzoną na manekinie garderobę, nadając jej odpowiednią gładkość i kształt.