Jak wywabić plamę ze smaru
Do usuwania plam ze smaru możemy potrzebować:
- benzynę ekstrakcyjną
- terpentynę
- 3%-owy roztwór amoniaku lub 10% roztwór boraksu
- 10%-ową wodę utlenioną
- smalec, masło lub olej jadalny
- płyn do mycia naczyń
- talk lub mąkę ziemniaczaną
- ligninę
- watę
- czystą szmatkę bawełnianą lub gazę
Sposób I
Pod plamę kładziemy ligninę. Czystą szmatkę lub watę owiniętą w gazę zwilżamy benzyną ekstrakcyjną i delikatnie przecieramy plamę. Czynność powtarzamy kilka razy, często zmieniając podkłady z ligniny. Zaplamione miejsce posypujemy talkiem i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie usuwamy talk, zwilżamy czyszczone miejsce roztworem amoniaku (jeśli plama jest na wełnie lub bawełnie) lub boraksu (plamy na jedwabiu) i spłukujemy wodą.
Sposób II
Na plamę nakładamy smalec lub masło i pozostawiamy na 1 – 2 godziny. Po tym czasie masło zdejmujemy tępą stroną noża i pierzemy w słonej wodzie z dodatkiem amoniaku (łyżka amoniaku na litr wody) i wody utlenionej. Potem możemy już normalnie wyprać. Zamiast amoniaku i wody utlenionej możemy użyć benzyny zmieszanej z terpentyną w równych ilościach. By łatwiej było zdjąć masło możemy, po nałożeniu go na plamę zasypać to miejsce talkiem lub mąką ziemniaczaną, delikatnie wetrzeć i pozostawić na około godzinę.
Sposób III
Najtrudniej usuwa się smar grafitowy. Smar molibdenowy i grafitowy łączą się z tkaniną i ją barwią. Można spróbować rozpuścić smar w tłuszczu np. oleju jadalnym, jeśli plama jest świeża, a smar nie jest tłusty. W tym celu nacieramy plamę olejem, potem płynem do mycia naczyń i pierzemy trąc. Powtarzamy czynność tak długo dopóki smar rozpuszcza się w tłuszczu. Potem pierzemy normalnie.