Ogólne zasady odplamiania

odplamianieNajbezpieczniej unikać poplamienia, ale co zrobić jeśli już coś się zaplami?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że plamy można usunąć różnymi środkami w zależności od głównego składnika plamy oraz surowca, z jakiego wykonany jest zaplamiony materiał.

Na wszelkie chemiczne substancje do wywabiania plam warto wygospodarować półkę w miejscu niedostępny dla dzieci. Zwykle trzymamy je w kuchni lub łazience, jednak żadne z tych miejsc nie jest dobre. Warto pomyśleć nad osobną szafką umieszczoną dość wysoko, z dala od kosmetyków czy artykułów spożywczych.

10 Zasad Odplamiania:

  1. Odplamiamy na wolnej przestrzeni lub w pobliżu szeroko otwartego okna, z dala od ognia, używając gumowych rękawiczek ochronnych.
  2. Staramy się usunąć plamę jak najszybciej po jej powstaniu.
  3. Nie używamy kwasów do materiałów z włókien roślinnych, np. bawełny i lnu, kwasy usuną nie tylko plamę, ale i materiał.
  4. Ługi osłabiają materiały z włókien zwierzęcych, więc unikamy stasowania ich do np. wełny czy jedwabiu naturalnego.
  5. Unikamy gorącej wody i żrących mydeł do odplamiania materiałów wełnianych i z włókien syntetycznych.
  6. Środki utleniające, jak chlorek czy soda, osłabią włókna bawełniane i syntetyczne.
  7. Jeśli używamy rozpuszczalników, wybielaczy czy też specjalnych odplamiaczy używajmy niewielkiej ilości. Pamiętajmy o ich dokładnym wypłukaniu.
  8. Przed rozpoczęciem odplamienia zawsze sprawdźmy, najlepiej w miejscu mało widocznym, na spodniej stronie, trwałość barwników, by nie usunąć ich wraz z plamą.
  9. Acetonu nie używamy do czyszczenia wyrobów z włókna octanowego, ponieważ rozpuszczą się.
  10. Do odplamiania nie używamy kilku różnych chemikaliów. Jeśli jeden środek nie pomógł innego możemy użyć dopiero po dokładnym wysuszeniu i wypłukaniu zaplamionego materiału.

Procedura odplamiania:

  1. Podczas odplamiania stosujemy podkład z tkaniny (najlepiej bawełnianej lub lnianej) pod plamą i tampon z gazy lub wacik do nakładania środka odplamiającego.
  2. Miejsce wokół plamy zwilżamy wodą.
  3. Zaczynamy czyszczenie od zewnętrznej krawędzi ku środkowi plamy, aby jej nie rozszerzać.
  4. By naokoło oplamionego miejsca nie powstały zacieki resztki odplamiacza usuwamy wodą (po czyszczeniu plam sokiem z cytryny, octu lub wody utlenionej) albo talkiem (po usuwaniu plam tłustych).

Kierując się powyższymi zasadami możemy spokojnie zacząć wywabiać nieznośne plamy z odzieży, narzut, kocy itp.